השכלה וקריירה

ה.ל.ל נוסדה ב-1991 ומאז פועלת כדי לסייע ליוצאים לשאלה שגדלו בעולם החרדי ובחרו לצאת  ולהשתלב בישראל החופשית והפלורליסטית. אחד הצעדים החשובים בתהליך זה הוא רכישת השכלה. תכנית המלגות, שהוא פרויקט מרכזי במכלול תכניותיה של העמותה, קמה על מנת לסייע ליוצאים לשאלה במשימה זו. מטרת התכנית היא להבטיח שהשלמת תעודת בגרות, לימוד מקצוע ולימודים אוניברסיטאיים יהיו בהישג ידם של היוצאים לשאלה. הסיוע של ה.ל.ל במתן מלגות משפר את סיכוייהם של היוצאים לשאלה לסיים את הלימודים בהצלחה ולצאת לשוק העבודה מצוידים בהשכלה שמתאימה ליכולותיהם.

אחד האתגרים הקשים בהסתגלות לעולם החדש הוא השלמת השכלה מודרנית. 

כתוצאה מפערי השכלה ותרבות בין העולם החרדי לבין העולם המודרני, מתקשים היוצאים בשלבים הראשונים של דרכם החדשה, לבטא את רצונותיהם ולמצות את יכולותיהם, אשר קודם באו לידי ביטוי בהצטיינות בישיבות ובמימוש יעדי החברה החרדית. בעקבות זאת היוצאים בוחרים להשלים קודם כל תעודת בגרות, ומרביתם רוכשים גם השכלה גבוהה, מסלול מלא מכשולים וקשיים גם הוא. 

 

עלויות ההשכלה

עלויות ההשכלה הממוצעות במוסדות חינוך בארץ  עשויות להגיע מ-10,000 ועד 30,000 ₪ לשנה, ומשך הלימודים מחודשים ספורים לרכישת מקצוע, שנה-שנתיים לעמידה בבחינות הבגרות ועוד שלוש עד חמש שנים לקבלת תואר אקדמי. 

בנוסף לסכומים אלה זקוקים התלמידים לכ-2,500-3,000 ש''ח לחודש למימון צורכי מחייתם הבסיסיים – מגורים ומחיה. לעתים רחוקות בלבד עולה משכורתם על 2,500 ש''ח לחודש. מנתונים אלה ברור כי עלויות ההשכלה הן עול כבד מאד, עול שאין היוצאים לשאלה יכולים לעמוד בו מבלי לשקוע בחובות רציניים, לעתים בלתי אפשריים.

אנו גאים לציין שבין מקבלי המלגות ישנם תלמידים מצטיינים רבים. 


התפקיד שלנו

מלגות ה.ל.ל מכסות רק חלק משכר הלימוד וצרכי המחיה של היוצא לשאלה, ומספקות תמיכה משלימה במקרים בהם ליוצא יש מקורות מימון אחרים לצרכי לימודים כמו מלגות שנותן משרד הביטחון לחיילים משוחררים או מלגות ישירות שניתנות על ידי מוסדות הלימודים וקרנות שונות.
בשנים הראשונות לפעילותה של ה.ל.ל היו לעמותה מקורות מועטים בלבד לתמיכה במלגות. בשנים האחרונות השתנה מצב זה באופן מהותי. ניתן לראות זאת מהנתונים בגרף שבהמשך.


    • scholarships 2016

 

 

תוכנית המלגות של ה.ל.ל פועלת בשיתוף קרן דליה ואלי הורביץ


Hillel on Facebook Hillel on Twitter Hillel on Youtube
הקו הפתוח 1-700-70-70-73
שעות מענה

חיפה והצפון / תל אביב

א'-ה' 22:00-18:30 


ירושלים

 א'-ה' 22:00-19:00 

ליצירת קשר מטלפון כשר מכל הארץ התקשרו ל 050-9332212