השכלה וקריירה - מידע כללי

ה.ל.ל נוסדה ב-1991 ומאז מסייעת ליוצאים/ות לשאלה שגדלו בעולם החרדי המבקשים להשתלב בישראל החופשית והפלורליסטית. אחד הצעדים החשובים בתהליך זה הוא רכישת השכלה. תכנית המלגות, שהיא פרויקט מרכזי במכלול תכניותיה של העמותה, קמה על מנת לסייע ליוצאים לשאלה במשימה זו. מטרת התכנית היא להבטיח שהשלמת תעודת בגרות, לימוד מקצוע ולימודים אוניברסיטאיים יהיו בהישג ידם של היוצאים לשאלה. הסיוע של ה.ל.ל במתן מלגות משפר את סיכוייהם של היוצאים לשאלה לסיים את הלימודים בהצלחה ולצאת לשוק העבודה מצוידים בהשכלה שמתאימה ליכולותיהם.

אחד האתגרים הקשים בהסתגלות לעולם החדש הוא השלמת השכלה מודרנית. 

כתוצאה מפערי השכלה ותרבות בין העולם החרדי לבין העולם המודרני, מתקשים היוצאים בשלבים הראשונים של דרכם החדשה, לבטא את רצונותיהם ולמצות את יכולותיהם, אשר קודם באו לידי ביטוי בהצטיינות בישיבות ובמימוש יעדי החברה החרדית. בעקבות זאת היוצאים בוחרים להשלים קודם כל תעודת בגרות, ומרביתם רוכשים גם השכלה גבוהה, מסלול מלא מכשולים וקשיים גם הוא. 

 

עלויות ההשכלה

עלויות ההשכלה הממוצעות במוסדות חינוך בארץ  עשויות להגיע מ-10,000 ועד 30,000 ₪ לשנה, ומשך הלימודים מחודשים ספורים לרכישת מקצוע, שנה-שנתיים לעמידה בבחינות הבגרות ועוד שלוש עד חמש שנים לקבלת תואר אקדמי. 

בנוסף לסכומים אלה זקוקים התלמידים לכ-2,500-3,000 ₪ לחודש למימון צורכי מחייתם הבסיסיים – מגורים ומחיה. לעתים רחוקות בלבד עולה משכורתם על 2,500 ₪ לחודש. מנתונים אלה ברור כי עלויות ההשכלה הן עול כבד מאד, עול שאין היוצאים לשאלה יכולים לעמוד בו מבלי לשקוע בחובות רציניים, לעתים בלתי אפשריים.

אנו גאים לציין שבין מקבלי המלגות ישנם תלמידים מצטיינים רבים. 


התפקיד שלנו

מלגות ה.ל.ל מכסות רק חלק משכר הלימוד וצרכי המחיה של היוצא לשאלה, ומספקות תמיכה משלימה במקרים בהם ליוצא יש מקורות מימון אחרים לצרכי לימודים כמו מלגות שנותן משרד הביטחון לחיילים משוחררים או מלגות ישירות שניתנות על ידי מוסדות הלימודים וקרנות שונות.
בשנים הראשונות לפעילותה של ה.ל.ל היו לעמותה מקורות מועטים בלבד לתמיכה במלגות. בשנים האחרונות השתנה מצב זה באופן מהותי. ניתן לראות זאת מהנתונים בגרף שבהמשך.

 

בשנה"ל תשע"ח קיבלו מלגה יוצאים שלמדו לימודים אקדמאים ובנסוף קורסים מקצועיים רבים כגון: מדריכי ריצה וכושר, קידום אתרים, נהיגה באוטובוס, תדמיתנות ועוד. תכנית המלגות של הלל היא המגוונת ביותר בישראל.

 

    • milgot 1

 

 

תוכנית המלגות של ה.ל.ל פועלת בשיתוף קרן דליה ואלי הורביץ

קישורים

תעודת בגרות (ויקיפדיה)


מכינות

האוניברסיטה העברית-מכינת בוגרים

האוניברסיטה העברית - המכינה הקדם-אקדמית

מכינה קדם אקדמית לשיפור והשלמת בגרויות - המכללה האקדמית לחינוך ע"ש  דוד ילין

המכינות הקדם אקדמיות הייעודיות ללימודי הנדסה - עזריאלי מכללה אקדמית להנדסה, ירושלים

מכינה קדם אקדמית - מכללה אקדמית הדסה ירושלים

רום-פרט - המרכז לליקויי למידה

מכללת לוינסקי לחינוך - מכינה קדם-אקדמית


קישורים נוספים


אתר "פיקדון צבאי" - אתר "פיקדון צבאי" הינו אתר לחיילים משוחררים אשר מאגד בתוכו את כלל אפשרויות הלימוד על חשבון כספי הפיקדון הצבאי.

תכנית ראויים לקידום - התכנית מאפשרת למועמדים לנסות להתקבל לאוניברסיטה על בסיס העדפה מתקנת, תוך התייחסות והתחשבות בנסיבות חייו. 

מידע  לנבחנים אקסטרניים של משרד החינוך

מוסדות לימוד בארץ

מידעון בנושא השכלה תיכונית

תוכנית נתיב לאקדמיה - התכנית מיועדת למועמדים לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בעלי תעודת בגרות, אשר מעוניינים ללמוד קורס שציוניו יהוו תחליף לציון הפסיכומטרי

קרן אביטל - הקרן תומכת בלימודי מתמטיקה ומדעים של חוזרים בשאלה ונערות בדויאות

עצות ומידע בנושא בקשה למלגה מגופים שונים

החממה - הכוונה, יעוץ וסיוע לצעירים (בהשכלה, תעסוקה, פיתוח והעצמה אישית)

אתר "הסטודנט" - מדריך לימודים וביקורות של סטודנטים ובוגרים

אני 10 - שיעורים פרטיים במתמטיקה בחינם ברשת

יורם לימודים - פורטל וואלה

מכללות - מידע שיווקי על לימודים במכללות

העמותה הישראלית להפרעת קשב (ADHD)


חזרה לעמוד תחומי פעילות

מידע נוסף על מלגות ניתן לקרוא בעמוד זכאות ותהליך הבקשה למלגה


Hillel on Facebook Hillel on Twitter Hillel on Youtube
הקו הפתוח 1-700-70-70-73
שעות מענה

חיפה והצפון / תל אביב

א'-ה' 22:00-18:30 


ירושלים

 א'-ה' 22:00-19:00 

ליצירת קשר מטלפון כשר מכל הארץ התקשרו ל 050-9332212